Znak CE — co oznacza i kiedy jest wymagany?

Znak CE — co oznacza i kiedy jest wymagany?

Oznakowanie Conformite Europeene, umieszczane na ściśle określonych wyrobach, jest potwierdzeniem producenta, iż dany produkt spełnia wszelkie standardy jakości i bezpieczeństwa, które zostały zawarte w Dyrektywach „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. Sprawdź już teraz, które grupy materiałów muszą mieć znak tzw. zgodności europejskiej oraz jakie konsekwencje grożą za brak tego rodzaju znakowania.

W jakich produktach wymagane jest oznaczenie CE?

Symbol oznaczający zgodność europejską jest wymagany wyłącznie dla określonych grup towarów (mogących zagrażać zdrowiu użytkownika). Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie UE znak CE należy umieszczać na produktach i sprzętach z następujących kategorii:

  • maszyny i wyroby budowlane,
  • elektronika,
  • zabawki,
  • wyroby medyczne,
  • środki ochrony indywidualnej,
  • urządzenia ciśnieniowe i gazowe,
  • sprzęty RTV i AGD,
  • wyroby pirotechniczne.

Co grozi za brak tego rodzaju znakowania?

Gdy dochodzi do nielegalnego wprowadzenia towaru na rynek europejski, właściciel jest narażony na karę finansową adekwatną do zaistniałego zagrożenia (bez górnej granicy) oraz w trybie natychmiastowym musi wycofać produkt z obrotu. W niektórych przypadkach przedsiębiorca musi liczyć się nawet z pozbawieniem wolności.

Aby nie dopuścić do tak poważnych konsekwencji, dobrze skonsultować podejmowane działania oraz konieczność umieszczenia oznakowania na produkowanym wyrobie z firmami doradczymi. Konsultanci przeprowadzają badania i szkolenia z zakresu oznakowania CE, a także pomagają w przejściu przez wymagane procedury związane z europejskimi dyrektywami.

Znak CE a China Export — jak rozróżnić?

Oznakowanie Conformite Europeene często jest mylone z innym symbolem CE oznaczającym China Export. Klienci powinni wiedzieć, czym różnią się oba znaki, aby mieć pewność zakupu produktu, który przeszedł wymagane badania jakości i testy bezpieczeństwa. W przypadku azjatyckiego znacznika odległość pomiędzy literami jest mniejsza i dodatkowo w literze „E” długość wszystkich kresek jest taka sama (w europejskim oznaczeniu środkowa jest nieco krótsza).