Zdrowe dania i przekąski dla dzieci — co warto podawać najmłodszym?

Zdrowe dania i przekąski dla dzieci — co warto podawać najmłodszym?

Dieta to czynnik mający niewątpliwie największy wpływ na organizm człowieka, jego zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę. Trzeba zatem dbać, by była zdrowa, a szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, których organizmy intensywnie się rozwijają. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w menu Twojego dziecka!

Co powinny jeść dzieci?

Tak samo jak w przypadku dorosłych, dieta maluchów musi być dobrze zbilansowana. Oczywiście małe dzieci muszą mieć ją rozszerzaną stopniowo, a w pierwszych latach ich życia podstawę wyżywienia stanowi mleko. Na dalszych etapach rozwoju rodzice mają przed sobą większe wyzwanie, muszą bowiem przyrządzać zdrowe dania dla dzieci, w dodatku takie, które im smakują. Pociechy często wolą niezdrowe przekąski od wartościowych dań, ale wszystkie produkty można przyrządzić na takie sposoby, by były smaczne i atrakcyjne wizualnie —  w przypadku dzieci to drugie jest ogromnie ważne. Poza tym istotne jest, by uczyć dziecko od najmłodszych lat jeść warzywa, owoce czy pełne ziarna —  wyrobienie takich nawyków żywieniowych procentuje na przyszłość.

Świetnym wyborem dla najmłodszych będą płatki owsiane czy orkiszowe lub muesli wzbogacone suszonymi owocami i orzechami, naturalnie słodkie i wartościowe. To idealne śniadanie. Kolejne posiłki powinny zaś opierać się przede wszystkim na warzywach, a w ramach przekąski warto podawać owoce. Najlepiej, by były to produkty bio, pozbawione pestycydów i innej szkodliwej chemii.

Czy można wybierać produkty gotowe?

W sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć gotowe obiadki w słoiczkach czy przekąski, na przykład w formie musów. Czy warto je wybierać? Zdecydowanie tak. Jeśli kupuje się je w zaufanym miejscu, są pozbawione konserwantów i polepszaczy smaku, dzięki czemu są zdrowe. Stanowią też wygodny sposób na posiłek bądź przekąskę, na przykład w podróży.