W czym może pomóc adwokat z Katowic w trakcie rozwodu?

W czym może pomóc adwokat z Katowic w trakcie rozwodu?

Wbrew temu, co na pewno myśli wielu ludzi, korzystanie z pomocy prawnika w czasie sprawy rozwodowej wcale nie jest niezbędne. Kiedy na przykład ma się trudną sytuację finansową, można zrezygnować z jego zatrudniania, gdyż wszystkie czynności da się wykonać samodzielnie, choćby posiłkując się informacjami z internetu. W praktyce jednak mało kto się na to decyduje, prawie zawsze korzysta się z pomocy fachowca. Dowiedz się, dlaczego.

Pomoc od początku do końca sprawy

Pomoc prawnika specjalizującego się w prowadzeniu spraw rozwodowych może przydać się już na początku. Nieraz udają się do niego osoby, które dopiero zastanawiają się, czy w ogóle warto wystąpić o rozwód. Nierzadko korzystniejsza może być separacja. Czasami też uzyskanie rozwodu jest niemożliwe —  są to co prawda rzadkie przypadki, ale może do tego dojść na przykład kiedy sąd uzna, że całkowity rozpad pożycia nie nastąpił. Wówczas adwokat poinformuje o tym klienta i ostrzeże go, że ryzykuje niepowodzeniem, a będzie musiał ponieść koszty postępowania.

Kiedy zaś otrzymało się pozew, adwokat od rozwodów w Katowicach udzieli porady, w jaki sposób na niego odpowiedzieć i pomoże klientowi sformułować pismo, w którym przedstawi on swoje racje. Jest to szczególnie istotne kiedy:

  • klientowi zależy na szybkim uzyskaniu rozwodu —  w takim przypadku należy bez żadnych wątpliwości wykazać sądowi, że nastąpił trwały rozpad pożycia i nie ma już możliwości utrzymania małżeństwa,
  • rozwód będzie przebiegał z orzeczeniem o winie. Pismo będące odpowiedzią na pozew jest miejscem do wykazania swych racji i obrony swoich interesów, co ma kluczowe znaczenie w dalszym przebiegu sprawy.

Zbieranie dowodów

Kiedy wiadomo, że postępowanie nie będzie bezproblemowe, istotne jest, by zgromadzić dowody na winę partnera, dotyczące np. zdrady czy przemocy, a także w sprawach o ustalenie opieki nad dziećmi, alimentów itp. Adwokat podpowie, jakiego rodzaju mogą to być dowody i oceni ich przydatność w postępowaniu sądowym. Jego rolą jest też przesłuchiwanie świadków, co także jest istotnym elementem zbierania dowodów.