Rusztowania elewacyjne — jezdne czy stałe?

Rusztowania elewacyjne — jezdne czy stałe?

Prace na wysokościach są zwykle mało komfortowe i niebezpieczne. Przedsiębiorca powinien więc zapewnić pracownikom optymalne warunki podczas realizacji wszelkich usług remontowo-wykończeniowych. Idealnym rozwiązaniem jest wybór wytrzymałego rusztowania, które musi spełniać określone wymogi. Sprawdź, który rodzaj konstrukcji wybrać.

Rodzaje rusztowań elewacyjnych

Na rynku można znaleźć sporo konstrukcji stosowanych przy określonych pracach na wysokościach. Istnieje również podział z uwzględnieniem m.in. materiału wykonania (aluminium lub stal), rodzaju łączeń (klinowe, zaciskowe, z zastosowaniem specjalnych zapadek) oraz mobilności (stałe lub jezdne). Ponadto wyróżnia się rusztowania elewacyjne:

  • warszawskie,
  • systemowe,
  • ramowe,
  • wiszące,
  • rurowo-złączkowe.

Tego typu sprzęt znajduje zastosowanie podczas prac na wysokościach wykonywanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. 

Rusztowania mobilne a stałe 

Podczas doboru odpowiedniej konstrukcji należy mieć na uwadze rodzaj wykonywanych prac. Rusztowania stałe cechuje wysoka stabilność i równoczesny brak mobilności (każdorazowo należy rozebrać i połączyć ponownie wszystkie elementy, aby móc wykonywać określone czynności w innym miejscu). Jest to więc rozwiązanie sprawdzające się głównie przy długoterminowych zleceniach. Z kolei rusztowania jezdne są wyposażone w kółka samonastawne (z funkcją blokady), umożliwiające płynne przesuwanie konstrukcji z miejsca na miejsce. Ponadto wykonane są z lekkiego aluminium. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru rusztowania?

Właściciele firmy budowlanych i remontowych powinni kierować się m.in. renomą producenta. Warto wcześniej sprawdzić opinie na temat wytrzymałości i codziennego użytkowania wybranego rusztowania. Ponadto dobrze, aby cała konstrukcja była lekka i prosta w montażu oraz demontażu, co wpłynie na skrócenie czasu wykonywanych prac.