Pozwolenie na broń palną dla sportowców – co trzeba zrobić, by je uzyskać?

Pozwolenie na broń palną dla sportowców – co trzeba zrobić, by je uzyskać?

Jeśli interesujesz się strzelectwem sportowym – z pewnością chciałbyś dysponować własnym wyposażeniem. Aby jednak uzyskać pozwolenie na broń palną, musisz spełnić szereg warunków, stojących przed każdym kandydatem. Pragniesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek – przeczytaj artykuł teraz!

Członkostwo w klubie strzeleckim

Każdy, kto chce pozyskać licencję na uzbrojenie sportowe, musi należeć do odpowiedniego klubu. Wszystko więc zaczyna się od pojedynczej wizyty na strzelnicy, a następnie – dołączenia do takiego stowarzyszenia. W następnym kroku osoba ta musi zdobyć patent strzelecki. Wiąże się to ze zdaniem egzaminu, a wcześniej – koniecznością wniesienia stosownej opłaty za niego.

Test składa się z części teoretycznej, w której kandydat musi uzyskać 100% poprawnych odpowiedzi, oraz praktycznej. Oprócz strzelania z wybranego rodzaju broni, osoba starająca się o pozwolenie na broń palną musi również zaprezentować umiejętności z zakresu bezpiecznego posługiwania się nią.

Poza powyższymi wymogami należy też posiadać licencję polskiego związku sportowego. Należy przy tym pamiętać, że wydaje się ją jedynie na rok, więc trzeba ją odnawiać. Do tego zaś niezbędne jest m.in. uczestnictwo w zawodach (łącznie co najmniej 6-8 razy w roku).

Badania lekarskie i wskazanie przyczyny chęci posiadania broni

Gdy powyższe warunki zostały spełnione, trzeba przejść odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne. To niezbędna czynność, by uzyskać pozwolenie na broń palną. Ponadto kandydat musi podać przyczynę chęci posiadania uzbrojenia. W tym przypadku więc trzeba będzie dostarczyć dokumentację potwierdzającą cel sportowy, w tym m.in. zaświadczenie o członkostwie w stowarzyszeniu, patent strzelecki i licencję PZS. Oprócz tego wymogiem jest dostarczenie dokumentu świadczącego o niekaralności.

Jak ułatwić sobie procedury?

Po spełnieniu powyższych wymogów należy jeszcze m.in. złożyć stosowne wnioski. Choć procedury są nieubłagane, to można je łatwiej przejść, korzystając z pomocy fachowców specjalizujących się w przygotowywaniu do testów i pomagających w formalnościach. Już teraz sięgnij po wsparcie specjalistów i uzyskaj upragnione pozwolenie!