Plecak survivalowy – jak wybrać właściwy produkt dla siebie?

Pragniesz przeżyć prawdziwą przygodę w dziczy? Pamiętaj, że to m.in. od Twojego ekwipunku zależy, jak ją zapamiętasz! Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego miłośnika survivalu czy bushcraftu jest plecak. Czym charakteryzuje się dobry model? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Przekonaj się poniżej!

Materiał ma znaczenie

Do najważniejszych cech, wymagających Twojej uwagi przy zakupie, należy materiał, z jakiego wykonano taki bagaż. Z jednej strony tkaniny te odpowiadają za komfort użytkowania – np. specjalne siateczki na plecach i w szelkach zapewniają wentylację, dzięki czemu po 10 minutach marszu nie jesteś już zgrzany i spocony. Z drugiej – stanowią główną ochronę reszty ekwipunku przed zamoknięciem i uszkodzeniami. Dlatego najlepiej, abyś sięgał po modele wykonane z materiałów hydrofobowych lub z odpowiednimi powłokami. Ponadto muszą być odporne m.in. na rozprucia. Najlepiej więc w składzie szukaj poliestru, nylonu lub cordury czy podobnych tworzyw.

Dobierz odpowiednią pojemność

Co do zasady – nie ma jednej recepty na właściwą pakowność. Plecaki survivalowe bowiem są dostosowane do potrzeb zarówno osób, które robią sobie mały wypad do lasu, jak i prawdziwych zapaleńców, uwielbiających „przepaść” w dziczy na dłuższy czas. Stąd też w sklepach znajdziesz produkty o pojemności od 19 do ponad 60 litrów. Za uniwersalne – tj. dające z jednej strony swobodę ruchu, a z drugiej – odpowiednią ilość miejsca, uznaje się modele 40-litrowe, pozwalające spakować dość prowiantu i niezbędny sprzęt na kilka dni.

Model odpowiadający Twoim wymogom

Ostatecznie – warto zwrócić uwagę na design, co obejmuje nie tylko wzór kamuflażu, ale i m.in. rozkład kieszeni oraz możliwość przytroczenia dodatkowych akcesoriów. Plecaki survivalowe mają różne formy – od prostych worków po modele taktyczne z systemem MOLLE. Wybierając taki produkt, pamiętaj, aby był dla Ciebie maksymalnie funkcjonalny.