Odpływ liniowy — narożny, klasyczny czy ścienny punktowy?

Odpływ liniowy — narożny, klasyczny czy ścienny punktowy?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż kabiny prysznicowej typu walk-in. Należy jednak pamiętać, że informacja o planowaniu montażu tego rodzaju instalacji powinna być przedstawiona już na etapie projektowania nieruchomości. W kabinach bez klasycznego brodzika umieszczany jest specjalny odpływ liniowy, który jest dostępny w wersji klasycznej, narożnej, łukowej, a także punktowej ściennej. Sprawdź, którą opcję wybrać.

Z jakich elementów składa się odpływ liniowy?

Odwodnienia montowane w prysznicach bez brodzika są zwykle wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej w różnych wersjach kolorystycznych. Cała instalacja składa się z takich podstawowych części jak:

  • kanał odpływowy, którego zadaniem jest zbieranie wody (występuje w różnych długościach, szerokościach oraz kształtach),
  • syfon (może być stałym elementem kanału lub odłączalnym akcesorium), różniący się przepustowością i wielkością, a także mechanizmem blokowania nieprzyjemnych zapachów,
  • kratka odpływowa (jedyny widoczny element odwodnienia, decydujący o stylu montowanej kabiny, dlatego powinien być dopasowany do wystroju aranżowanej łazienki, a dodatkowo należy zwrócić uwagę na wytrzymałość i odporność na detergenty czy wysoką temperaturę).

Czym kierować się przy wyborze odpływu prysznicowego?

Podczas zakupów warto postawić na sprawdzone marki, które są polecane przez innych konsumentów. Liczy się przede wszystkim jakość produktu, prostota codziennego użytkowania, a także łatwość czyszczenia poszczególnych elementów montowanego odwodnienia. W ofercie producentów można znaleźć odpływ liniowy narożny lub łukowy, a także model klasyczny i ścienny. Wybór jednego z nich zależy od kilku czynników, w tym m.in. indywidualnych preferencji klienta, stylu aranżowanej łazienki, wielkości kabiny prysznicowej czy możliwości architektonicznych dla danego pomieszczenia. 

Czy odpływ liniowy sprawdzi się w każdej łazience?

Okazuje się, że klasyczne liniowe odwodnienie nie zawsze jest możliwe do zamontowania, szczególnie gdy projekt dotyczy istniejącego już pomieszczenia. Spore utrudnienia mogą mieć głównie właściciele mieszkań zlokalizowanych w bloku. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem może być odpływ ścienny lub postawienie kabiny na niewielkiej zabudowie, gdzie zostanie ukryta niezbędna instalacja wodno-kanalizacyjna.