Obornik granulowany — jakie jest zastosowanie?

Obornik granulowany — jakie jest zastosowanie?

Właściciele ogrodów, sadów czy gospodarstw rolnych często stosują naturalne nawozy, dzięki którym mogą zwiększyć osiągane plony. Niestety, świeży obornik wydziela niezbyt przyjemny zapach, a jego użycie jest dosyć czasochłonne. Nic więc dziwnego, że tak dużym zainteresowaniem cieszą się organiczne oborniki dostępne w formie granulatu. Sprawdź, gdzie można zastosować tego rodzaju nawóz.

Czym jest obornik granulowany i jakie składniki zawiera?

Naturalny nawóz jest wytwarzany z gnojowicy, jednak zostaje poddany takim procesom jak kompostowanie, osuszanie oraz granulowanie. Co ważne, obornik w formie pelletu nie traci żadnych wartości odżywczych. W składzie znajduje się m.in. fosfor, azot, potas, magnez, siarka, cynk oraz mangan. Oczywiście zawartość makroelementów może nieco się różnić w zależności od tego, jaki obornik granulowany jest stosowany. Na przykład nawóz bydlęcy ma zwiększoną ilość potasu, a świński jest bogaty w azot. 

Jakie jest zastosowanie organicznego obornika?

Właściwości są zależne od wybranego rodzaju nawozu. Wyróżnia się obornik pochodzenia bydlęcego, końskiego, świńskiego oraz kurzego. Każdy z nich jest przeznaczony do nieco innych gatunków gleb. Granulat najczęściej jest stosowany do polowych upraw rolniczych, sadowniczych i warzywnych, a także roślin ozdobnych. Produkt powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle jest rozsypywany pod wybranymi roślinami (warto zmieszać go z glebą) lub aplikowany w formie wodnego roztworu. 

Gdzie kupić naturalny nawóz w formie granulatu?

Warto postawić na sprawdzoną markę, która specjalizuje się w produkcji różnych oborników, pochodzących od kur, koni czy krów. Ważne, aby klient miał zapewnione fachowe doradztwo ze strony pracowników wybranego sklepu. Można skorzystać z ofert online, które są kierowane zarówno do osób prywatnych, jak i właścicieli gospodarstw rolniczych.