Najlepsza kurtka snowboardowa – czyli jaka?

Najlepsza kurtka snowboardowa – czyli jaka?

Doświadczeni snowboardziści często przerzucają się argumentami dotyczącymi kwestii, która firma dostarcza najlepsze elementy wyposażenia dla miłośników tego sportu. To sprawia, że wielu początkujących, trafiając na takie dyskusje, czuje się pogubionymi i nie wie, co wybrać. A jaka powinna być kurtka snowboardowa? Sprawdź to!

Dobre zabezpieczenie przed przemakaniem, chłodem i przegrzaniem

Zimą, w szczególności na stoku, najgorszym wrogiem jest chłód, wilgoć… i przegrzanie. Komfort termiczny wpływa na samopoczucie i koncentrację. Można więc domyślić się, jakie rezultaty daje rozproszenie w czasie szybkiej jazdy na desce. Dlatego odzież wierzchnia dla snowboardzisty powinna zapewniać skuteczną ochronę przed przemakaniem, wiatrem, mrozem, ale i przegrzewaniem się.

Wybierając ją, zwróć uwagę na m.in.:

  • wypełnienie (gęsi puch jest najskuteczniejszy, ale wiąże się z wyższą ceną),
  • zastosowane membrany (pomagają skutecznie odprowadzać ciepło i parę wodną na zewnątrz, odpowiadając za tzw. oddychalność – najlepsza dla snowboardzisty to między 10 000 a 20 000 g/m2/24h),
  • wodoodporność (wyrażona w słupie wodnym – zaleca się między 10 000 a 20 000 mm).

Przydatne elementy kurtki snowboardowej

Takie szczegóły jak zapięcie kieszeni czy ściągacze mankietów, spodu czy kołnierza mają ogromne znaczenie. Przykładowo – kieszonka na rzep chroni zawartość gorzej niż ta zapinana zamkiem. Zip gwarantuje, że niczego nie zgubisz przy wywrotce. Z kolei ściągacze pomagają lepiej zabezpieczyć się przed oddziaływaniem pędu powietrza.

Ponadto warto zwrócić uwagę m.in. na wywietrzniki pod pachami, umożliwiające łatwiejsze odprowadzanie ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje głębokość kaptura – najlepiej, aby był on w stanie pomieścić kask. Dobrze też zwrócić uwagę na takie nowości jak m.in. chipy ułatwiające odnalezienie snowboardzisty przez służby ratownicze.

Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze

Pamiętaj o jeszcze jednym – kurtka snowboardowa powinna być nieco luźniejsza, by zapewnić swobodę ruchu, ale jednocześnie na tyle dobrze dopasowana, by nie wywoływała większego oporu powietrza i gwarantowała komfortową temperaturę. Mając tę wiedzę, na pewno łatwiej wybierzesz model dla siebie. Sprawdź oferty renomowanych marek.