Kamień dekoracyjny na zewnątrz — co warto wiedzieć?

Sposób wykończenia elewacji wpływa na charakter budynku oraz jego estetykę, trzeba więc dobrze wybrać materiał. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju okładziny, są one bowiem modne, a także mają wiele zalet, między innymi są mniej podatne na zniszczenia i zabrudzenia niż zwykła ściana. Chętnie stosowane są okładziny kamienne, wiele osób jednak zastanawia się, czy warto je wybrać. Jeśli i ty do nich należysz, sprawdź, co możesz zyskać, decydując się na taką inwestycję.

Niepowtarzalny urok kamienia

Wybierając kamienną elewację, można mieć pewność, że zyska się wyjątkowy wygląd budynku, niezależnie od zastosowanego rodzaju materiału. Warto przy tym pamiętać, że wcale nie trzeba wykładać nim całej ściany, świetnie prezentują się też dekoracje kamienne czy panele umieszczone przy drzwiach. Można zatem spersonalizować swój budynek, a przy tym zdecydować, jakie koszty się poniesie. Wykończenie zaś w ten sposób całych ścian daje wyjątkowy efekt, wydaje się bowiem, że budynek został wzniesiony z kamienia. Materiał ten zapewnia też estetyczny wygląd utrzymujący się przez długi czas, zwłaszcza gdy włoży się minimum wysiłku w jego pielęgnację, czyli co kilka lat go zaimpregnuje. Inne zabiegi nie są potrzebne, okładzina będzie wyglądać świetnie przez wiele lat, nie pojawi się też potrzeba jej wymiany czy odnowienia. Jeśli zaś zabrudzi się, na przykład z powodu bliskości ulicy i dostępu spalin, można łatwo wyczyścić ją myjką ciśnieniową.

Różne rozwiązania

Na wykończenie kamienne warto zdecydować się również z powodu mnogości rozwiązań, jakie wchodzą w grę. Różne typy kamienia, wybarwienia w obrębie poszczególnych gatunków, a także formy (łupki, panele, dzikówka) dają niezliczone możliwości, a także przekładają się na zróżnicowane ceny. Trzeba przy tym pamiętać, że kamienie pasują do różnych stylów. Na taką okładzinę mogą zatem zdecydować się właściciele budynków supernowoczesnych, klasycznych czy na przykład utrzymanych w sielskim stylu rustykalnym. Kamień dekoracyjny na zewnątrz to zawsze dobre rozwiązanie.

Kwestia ceny

Tego rodzaju wykończenia postrzegane są jako bardzo kosztowne, wystarczy jednak wybrać tańszy materiał, na przykład rodzimy piaskowiec, by zmniejszyć wydatki. Dużą zaletą takich inwestycji jest przy tym fakt, że montaż kamienia, jako iż jest łatwy i szybki, nie kosztuje wiele.