Jakimi właściwościami powinny odznaczać się buty robocze?

Obuwie zakładane na czas wykonywania obowiązków zawodowych powinno być wybierane z uwagą, by zapewniało komfort podczas wielogodzinnego użytkowania. Musi też chronić przed niekorzystnymi czynnikami, z jakimi do czynienia mają praktycznie wszyscy pracownicy — np. śliskie posadzki. Sprawdź, jakimi właściwościami powinny odznaczać się buty użytkowane podczas pełnienia obowiązków, by wpływały korzystnie na komfort i bezpieczeństwo.

Odpowiednie dopasowanie

Dobre buty robocze to obuwie dopasowane nie tylko do rozmiaru i kształtu stóp, ale też do warunków środowiska, w jakim będą użytkowane. Rzecz jasna, zdecydowana większość modeli przeznaczonych do pracy to obuwie dla pracowników fizycznych, w takich zawodach ochrona i komfort są szczególnie ważne. Drogowcy, budowlańcy czy elektrycy są każdego dnia narażeni na szereg niekorzystnych czynników, a ich odzież i obuwie mogą w znacznym stopniu przed nimi chronić. Pożądane jest zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, urazami mechanicznymi, wilgocią i wodą, a także maksymalny komfort. Takie buty ma się na stopach przez wiele godzin dziennie, muszą mieć zatem przemyślaną, wygodną budowę, dobrze wyprofilowane wkładki i podeszwy amortyzujące kroki. Niezbędne jest też przepuszczanie powietrza, nawet w przypadku najbardziej solidnych modeli, ponieważ przegrzewanie się stóp może obniżać komfort i potęgować uczucie zmęczenia w czasie pracy.

Jakie buty robocze można znaleźć na rynku?

Dobranie odpowiedniego obuwia nikomu nie powinno sprawiać trudności, gdyż rynek nasycony jest różnego rodzaju produktami, wystarczy tylko dobrze poznać potrzeby — swoje bądź pracowników. Producenci często oferują konkretne modele, przeznaczone dla przedstawicieli określonych zawodów, jak buty dla spawaczy, antyprzecięciowe — dla drwali czy szczególnie wygodne drewniaki albo inne warianty dla personelu medycznego. Najczęściej spotykane są jednak uniwersalne buty robocze, odporne na uszkodzenia i intensywną eksploatację, z bieżnikową, antypoślizgową podeszwą i profilowanymi wkładkami — dla maksymalnej wygody.

Czy warto?

Czy warto wybrać specjalne obuwie robocze zamiast zwykłego? Zdecydowanie tak, szczególnie w przypadku prac wiążących się z wystawieniem pracownika na wpływ niekorzystnych czynników. Zwykłe obuwie nie zapewni wystarczającej ochrony.