Jakie są rodzaje systemów kontroli dostępu?

Jakie są rodzaje systemów kontroli dostępu?

Zamykanie drzwi na klucz stało się przestarzałą metodą zabezpieczania wejścia do poszczególnych pomieszczeń. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku firm, w których trzeba wyrabiać dużą liczbę kompletów kluczy, by mogli nimi posługiwać się pracownicy. Alternatywą są nowoczesne układy blokowania drzwi. Zobacz, jakie są ich rodzaje!

Klucz to przestarzałe rozwiązanie

Dawniej nie było wyboru. Żeby zabezpieczyć możliwość dostania się do wnętrza pokoju, trzeba było zamontować w drzwiach zamek, który otwierał klucz. Rodziło to jednak pewne problemy. Każdy pracownik musiał go otrzymać, a w przypadku dużej liczby pomieszczeń oznaczało to konieczność noszenia ze sobą całego pęku.

Obecnie istnieje wiele lepszych rozwiązań. Nowoczesne systemy kontroli dostępu są wygodne, bezpieczne, a ich zarządca może przyznawać różne zakresy możliwości odblokowywania zatrzasków. Dla przykładu, każdy pracownik otworzy drzwi do firmy czy pokoju socjalnego, ale do serwerowni wejdzie już tylko administrator sieci, a do archiwum z danymi osobowymi wyłącznie osoby zatrudnione w dziale kadr. 

Rodzaje systemów kontroli dostępu

Zdecydowanie najbardziej komfortowe są układy, w których blokady drzwiowe zwalniane są przy pomocy karty magnetycznej. Otwieranie jest wtedy szybkie, a sam „klucz” można łatwo przenosić w kieszeni, na szyi czy w portfelu. 

Stosowane są też modele, w których dostęp zabezpieczany jest hasłem lub pinem. Mogą to być ogólne ciągi znaków lub spersonalizowane, przypisane do konkretnej osoby (każdy pracownik ma wtedy swój kod). Takie rozwiązanie nie wymaga noszenia karty, ale otwieranie drzwi trwa dłużej. 

Wygoda i bezpieczeństwo

Warto zabezpieczać pomieszczenia przed wstępem do nich osób niepowołanych. Najlepiej nadają się do tego cyfrowe systemy kontroli dostępu, które skutecznie blokują wejście do poszczególnych stref, a jednocześnie dzięki wygodnemu sposobowi otwierania drzwi zapewniają swobodne przemieszczanie się.