Jak przygotować kota do podróży w transporterku?

Jak przygotować kota do podróży w transporterku?

Przygotowania do podróży ze zwierzakiem potrafią przysporzyć bólu głowy. Wybór odpowiedniego transportera to dopiero początek. Warto zadbać o to, aby pupil podczas transportu czuł się dobrze. Jak więc zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Kontener czy transporter?

Sklepy z akcesoriami dla zwierząt oferują szeroki wybór rozwiązań ułatwiających podróżowanie. Transporterek dla kota gwarantuje zapewnianie bezpiecznej przestrzeni dla pupila, który może odczuwać zwiększony stres związany z jazdą samochodem. Dodatkowo przypięty pasami bezpieczeństwa,  ogranicza możliwość przemieszczania się podczas hamowania, co jest istotną zaletą. Kontener to tak naprawdę transporterek dla kota z opcją otwierania od góry i od boku. W takim przypadku również możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie za pomocą pasów. Oba warianty można wyposażyć w poidła gwarantujące zwierzakowi stały dostęp do wody.

Posiłek przed podróżą – jak go zaplanować?

W zależności od tego, jak zwierzak znosi trudy jazdy środkami transportu, trzeba zaplanować jego posiłki. W przypadku ujawnienia się u pupila choroby lokomocyjnej należy to zrobić odpowiednio wcześniej. Przez ostatnie 2-3 h przed podróżą zwierzak nie powinien nic jeść, aby uniknąć konieczności czasochłonnego sprzątania transportera. Dobrym pomysłem jest zastosowanie osłonek przeciwsłonecznych, tak aby kot nie był podczas podróży narażony na przegrzanie, które zwiększa jego niepokój .

Jazda próbna

Dobrą praktyką jest stopniowe przyzwyczajanie kota do warunków panujących w trasie. W myśl zasady: trening czyni mistrza, na jazdę próbną można wybrać się na okoliczne drogi. Należy zacząć od krótkich dystansów, żeby poznać nawyki i zachowanie czworonoga podczas podróży. Kiedy pierwszy test się powiedzie, następnym krokiem jest stopniowe zwiększanie przejechanego dystansu aż do całkowitego wyćwiczenia zachowania podczas jazdy.