Jak bezpiecznie stosować Xanax?

Jak bezpiecznie stosować Xanax?

Jakiś czas temu był niezwykle popularny, chętnie stosowany między innymi przez dużą część społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych. Xanax, bo o nim mowa, to dobrze znany nawet niestosującym go osobom środek psychotropowy, działający silnie uspokajająco i poprawiający nastrój. Dowiedz się, o jakich zasadach trzeba pamiętać, by jego użytkowanie było bezpieczne!

Uwaga na uzależnienie

Podobnie jak niemal wszystkie silnie działające leki, zwłaszcza psychotropowe, Xanax jest w stanie uzależnić. Z tego powodu jest wydawany tylko na receptę oraz stosowany w terapiach krótkoterminowych —  a przynajmniej powinien być, choć praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. Preparat ten uzależnia fizycznie, gdyż organizm po jakimś czasie zaczyna się go domagać, jak i psychicznie. Osoby doświadczające po jego zażyciu poprawy samopoczucia chcą, by uczucie to trwało —  dokładnie tak samo jak w przypadku picia alkoholu czy stosowania narkotyków. Zagrożenie jest również takie samo.

Tylko pod kontrolą lekarza

Fakt, że środek ten jest dostępny tylko na receptę —  w świetle prawa —  nie oznacza, że nie można wejść w jego posiadanie inną drogą. W dodatku dziś bardzo łatwo jest uzyskiwać e-recepty drogą online, czasami są one wystawiane przez lekarzy bezrefleksyjnie. Jeśli chodzi o Xanax, nie warto korzystać z takich możliwości i zdobywać go na własną rękę. Jedynie kuracja pod ścisłą kontrolą lekarza jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. To on decyduje o czasie jej trwania oraz wielkości dawki, wartości tych nie można zmieniać, a zwłaszcza zwiększać, na własną rękę. Podczas kuracji trzeba też uważać na stosowanie innych leków — należy poinformować lekarza o przyjmowanych środkach. Zabronione jest również łączenie tego preparatu z alkoholem, nie mówiąc o narkotykach.

Niezbędna ostrożność

Idealnie byłoby, gdyby sięganie po silne środki psychotropowe nie było konieczne, gdyż na przykład wystarczałaby sama psychoterapia. Niestety tak nie jest, ale stosując się do wymienionych zasad można zapewnić sobie bezpieczną (oraz skuteczną) terapię.