Gdzie postawić zmywarkę ‒ obok piekarnika czy lodówki?

Ręczne zmywanie naczyń bywa męczące i czasochłonne. Aby ułatwić sobie codzienne wykonywanie obowiązków, warto zdecydować się na zakup zmywarki. Gdzie ją umieścić, aby funkcjonowała prawidłowo i nie zagrażała domownikom? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedź na to pytanie.

Odpowiednie ustawienie urządzeń w kuchni

Urządzając poszczególne pomieszczenia, zwłaszcza kuchnię, szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo mieszkańców. Niewątpliwie wpływa na nie rozmieszczenie poszczególnych urządzeń. Poza minimalizacją ryzyka wynikającą z użytkowania sprzętów, ich położenie może także:

  • podnosić komfort przygotowywania posiłków, czyszczenia naczyń czy sprzątania,
  • wpływać na wygląd pomieszczenia,
  • ułatwić organizację wnętrza i utrzymanie porządku.

Zmywarka przy lodówce

Rozmieszczenie powyższych urządzeń nie może być przypadkowe. Czy zmywarka może stać obok lodówki? Uznaje się, że sprzęt służący do przechowywania żywności nie powinien stykać się z urządzeniami mogącymi się nagrzewać. Dlatego lepiej oddzielić je np. niewielką, wąską szafką. Unika się wówczas częstego uruchomiania agregatu, a w konsekwencji wyższych opłat za energię elektryczną.

Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem i nie masz możliwości zachowania dużego odstępu między sprzętami, zmywarka obok lodówki może być umieszczona, jeśli zostanie zachowana minimalna przestrzeń między nimi, chociaż 1 cm. Ważne jest również, aby ich drzwi nie obijały się o siebie w trakcie otwierania. Nie możesz też podłączać obu sprzętów do tego samego gniazdka.

Zmywarka obok kuchenki

Jeśli decydujesz się na urządzenia do zabudowy, odpowiedź na pytanie, czy zmywarka może stać koło kuchenki, jest twierdząca. W przypadku wyrobów wolnostojących należy szczególną uwagę zwracać na to, czy płomień nie wychodzi poza kuchenkę. Jeśli nie, ona także może zostać umieszczona obok sprzętu do zmywania naczyń.

Podobna zasada obowiązuje w przypadku piekarnika i opisywanego urządzenia. Jeżeli są zabudowane, nie należy mieć obaw ‒ znajdująca się między nimi ścianką odgrywa rolę izolacji.

Urządzenia w narożniku

Bardzo funkcjonalne rozwiązanie stanowi zmywarka w narożniku. Ważne, aby znajdowała się blisko zlewu, co umożliwi Ci opłukanie naczyń przed włożeniem ich do urządzenia. Kolejną radą, jest umieszczenie kosza na śmieci w pobliżu sprzętu ‒ pozwala na wyrzucanie resztek jedzenia z talerzy przed ich umyciem.

Na co zwrócić uwagę, kupując zmywarkę?

Wybierając najlepszy model urządzenia do mycia naczyń, warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • rodzaj: wolnostojący lub do zabudowy,
  • rozmiar,
  • montaż,
  • klasę energetyczną i zużycie wody,
  • hałas wynikający z pracy sprzętu,
  • programy i ich funkcje.

Wszystkie powyższe aspekty powinny być dokładnie opisane przy poszczególnej propozycji danego sklepu. Dobrym wyborem jest zmywarka LG, która doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. Co niezwykle istotne, może działać bezawaryjnie przez długi czas.

Zakup zmywarki i jej umieszczenie w kuchni

Już wiesz, czym się kierować, kupując maszynę do zmywania naczyń i gdzie ją umieścić. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort użytkowników, dlatego zawsze działaj zgodnie z zaleceniami producenta danego sprzętu.