Czym charakteryzuje się styl przywiązania lękowo-unikający?

Czym charakteryzuje się styl przywiązania lękowo-unikający?

Budowanie relacji to trudne zadanie. Każdy z partnerów wnosi do niej własną osobowość, emocje i bagaż doświadczeń. Właśnie na bazie tych kilku składowych tworzą się różne style przywiązania. Mają one swoje charakterystyczne cechy oraz wpływ na związek, dlatego warto je poznać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Bezpieczny, lękowy, unikający – co charakteryzuje poszczególne style przywiązania w relacji?

Oczywiście pierwszy – bezpieczny – oznacza zdrowe podejście do tworzenia związku i pozwala na rozwijanie się wspólnie z partnerem bez zbędnych manipulacji, toksycznych emocji czy eskalowania konfliktów. Jest najbardziej pożądany, jednak nie zawsze możliwy do wypracowania bez wysiłku. Często zdarza się, że kogoś charakteryzuje styl lękowo-unikający. To połączenie strachu przed utratą drugiej osoby z mechanizmami obronnymi mającymi na celu uchronienie siebie przed zranieniem, rozczarowaniem i poczuciem odrzucenia. Do typowych zachowań należą w tym przypadku:

  • odbieranie błahych sygnałów ze strony partnera jako oznak zbliżającego się rozstania,
  • dążenie do zatrzymania drugiej osoby za wszelką cenę, koncentracja na niej i manipulowanie, aby wzbudzić zazdrość czy zwrócić na siebie uwagę,
  • udawanie obojętności i tłumienie emocji, żeby nie poczuć się zranionym i nie doświadczyć odrzucenia,
  • niechęć do zmiany, nawet jeżeli relacja jest toksyczna i pojawia się w niej przemoc.

Trwanie w związku, w którym jedna ze stron wykazuje wspomniane zachowania, może okazać się trudne, męczące i przytłaczające. Właśnie dlatego warto obserwować swoje reakcje, świadomie przyglądać się emocjom i – jeśli tylko pojawią się powody do niepokoju – poszukać wsparcia.

Jak rozwinąć zdrową i dobrze rokującą relację z drugą osobą?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy ma bagaż pewnych doświadczeń, które znacząco wpływają na style przywiązania, budowane relacje i mogą być powodem pojawiania się rozmaitych, niekoniecznie w pełni zrozumiałych emocji. Wzajemny szacunek, empatia, akceptacja odmienności i chęć zrozumienia się nawzajem sprawiają, że łatwiej dojść do porozumienia i wspólnie pracować nad związkiem. To konieczne, aby przetrwał on przez wiele lat i mimo pojawiających się konfliktów czy problemów stawał się coraz silniejszy i dawał wsparcie partnerom zamiast przyczyniać się do ich oddalania się od siebie.