Czym cechuje się elektroniczna pompa cyrkulacyjna?

Czym cechuje się elektroniczna pompa cyrkulacyjna?

Rosnące ceny energii zmuszają właścicieli domów do oszczędności, dlatego poszukują oni energooszczędnych rozwiązań nawet w instalacjach grzewczych. Dotyczy to m.in. sprzętu zapewniającego właściwy obieg wody w instalacji C.W.U. Chcesz dowiedzieć się, czym cechują się takie urządzenia? Poświęć chwilkę na przeczytanie dalszej części artykułu!

Co to jest pompa cyrkulacyjna?

W odróżnieniu od obiegowej, wykorzystywanej w instalacji centralnego ogrzewania, pompa cyrkulacyjna służy do tłoczenia wody o podwyższonej temperaturze w instalacjach przygotowujących ciepłą wodę użytkową. Do jej zadań należy utrzymanie odpowiedniego, stałego ciśnienia wody oraz temperatury.

Czym cechuje się dobra pompa cyrkulacyjna?

Aby mieć pewność, że pompa cyrkulacyjna będzie zgodna z oczekiwaniami, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:

  • energooszczędność,
  • odporność na korozję i osady,
  • możliwość dopasowania do konkretnej instalacji.

By uchronić urządzenie przed rdzą czy osadzaniem się kamienia, ich korpusy produkuje się najczęściej z brązu, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o jego dobór do potrzeb instalacji, to zależy on od długości i średnicy rur, liczby i rodzaju punktów, w których pobierana jest woda oraz od miejsca montażu podgrzewacza. W internecie można znaleźć specjalne kalkulatory, pomagające dobrać urządzenie do cech konkretnej instalacji.

Czy można samodzielnie zamontować taką pompę?

Jeśli ma się wiedzę i umiejętności w tym zakresie, to można sobie poradzić z montażem. Warto zawczasu sprawdzić w instrukcji, w jakiej pozycji powinien pracować silnik i pamiętać o zaworze zwrotnym tuż za urządzeniem, aby zapobiec cofaniu się wody przez nie. Należy też przygotować odpowiednie narzędzia, złączki i materiały uszczelniające. Jeśli interesuje Cię taki sprzęt, zajrzyj na stronę, znajdź odpowiadający Ci model i dokonaj zakupu!