Czy Xanax to bezpieczny lek?

Czy Xanax to bezpieczny lek?

W dzisiejszych czasach zaburzenia psychologiczne, psychiczne, a także łagodniejsze stany lękowe czy bezsenność dotykają dużej grupy ludzi. Coraz więcej z nich sięga po fachową pomoc, co nieraz wiąże się z zażywaniem farmaceutyków, nie brakuje też osób stosujących je na własną rękę. Jednym z popularniejszych środków zażywanych przez osoby z zaburzeniami psychologicznymi jest Xanax, z którym jednak wiąże się duże zagrożenie. Dowiedz się na ten temat więcej.

Czym jest Xanax?

Ten lek psychotropowy stosowany jest w łagodzeniu silnych stanów lękowych, w przypadku depresji, nerwicy czy agorafobii, czyli lęku przed otwartą przestrzenią, znacznie utrudniającego funkcjonowanie. Jego wielką zaletą jest skuteczne działanie, w dodatku szybkie. Środek ten praktycznie od razu uspokaja, pozwala się zrelaksować oraz poczuć dobrze, co sprawia, że pacjenci sięgają po niego bardzo chętnie. Nieraz też mają w tym skłonności do przesady. Dobre samopoczucie po tym produkcie powoduje, że wydaje się być on środkiem na całe zło, w dodatku można go pozyskać nie tylko legalną drogą, czyli w aptece, z przepisu lekarza.

Jakie są zagrożenia?

Najważniejszą wadą tego preparatu są jego właściwości uzależniające —  a od efektu, jaki daje, z pewnością łatwo jest się uzależnić. Sprzyja temu też fakt, że Xanax bywa przepisywany w przypadkach trudnych do wyleczenia, podczas gdy powinno się go stosować tylko w formie krótkotrwałej terapii.

Poza tym groźne może być łączenie go z innymi lekami, a także z substancjami odurzającymi, jak alkohol —  może to nawet doprowadzić do śmierci. Fatalnym pomysłem jest też przyjmowanie zwiększonych dawek leku, wbrew zaleceniom lekarza i producenta.

Środek skuteczny, ale i niebezpieczny

Preparat ten, bardzo powszechny między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzależnionych jest od niego wiele osób, cieszy się popularnością także nad Wisłą. Trzeba jednak pamiętać, że można go stosować bezpiecznie tylko krótki czas i pod ścisłą kontrolą lekarza.