Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w alternatywne źródła energii. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach to już norma. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszy się też pompa ciepła. Czym jest to urządzenie? Jakie zapewnia korzyści? Czy warto z niej korzystać? Sprawdź!

Pompa ciepła – czym jest?

Jest to urządzenie, które wykorzystuje naturalne źródła energetyczne, by następnie zastosować je do ogrzewania pomieszczeń. Czerpie zasoby z powietrza, wody, gruntu, a także ze ścian obiektu. Sposób działania uzależniony jest od rodzaju sprzętu. 

Najpopularniejsze rozwiązanie – model powietrzny

Bez wątpienia najczęściej wybieraną przez właścicieli domów jest powietrzna pompa ciepła. Wykorzystuje wymiennik, który odseparowuje czynnik chłodniczy, by wydobyć ciepło i dzięki skraplaczowi oddać je do instalacji – zazwyczaj wody grzewczej, docierającej do grzejników zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach budynku. 

Korzyści z korzystania z pomp ciepła

Bez wątpienia urządzenie jest tak chętnie stosowane ze względu na możliwości poczynienia znacznych oszczędności w okresie grzewczym (ograniczenie zużycia energii lub paliw). Warto mieć też na uwadze, że pompa ciepła powietrze-woda do CO jest przyjazna środowisku. Korzystanie z niej wiąże się z brakiem emisji spalin i nie zanieczyszcza atmosfery.

Zaletą jest także czysty tryb pracy. Użytkownik może zapomnieć o śladach sadzy w kotłowni i innych niedogodnościach. Urządzenia są także łatwe w obsłudze, nie wymagają czasochłonnego i męczącego fizycznie dokładania węgla do kotła. 

Czy opłaca się zainstalować urządzenie?

Zdecydowanie powietrzna pompa ciepła na ogrzewanie domu to dobre rozwiązanie. Inwestor wiele zyskuje. Odczuje zarówno korzyści pieniężne, jak i pozafinansowe: komfort użytkowania, oszczędność czasu, poczucie niezależności grzewczej oraz świadomość ekologicznego funkcjonowania.