Czy preparaty na blizny są skuteczne?

Czy preparaty na blizny są skuteczne?

Zmiany, które powstają w wyniku uszkodzenia skóry czy przebytych zabiegów operacyjnych, stanowią dla wielu osób spory kompleks, z którym nie potrafią sobie poradzić. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne dermokosmetyki mogące nieco zredukować widoczność blizn. Najważniejsze, aby zacząć je stosować jak najszybciej, a aplikację powtarzać nawet kilka razy dziennie. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu preparatów.

Jakie jest działanie kremów na blizny?

Co ważne, tego rodzaju produkty mogą być stosowane zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych zbliznowaceniach. Kremy, żele czy maści mają na celu głównie rozjaśnić oraz wygładzić powstałe na skórze zrosty. Dermokosmetyki wykazują także silne działanie nawilżające, zmiękczające i regenerujące. Dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych preparaty ograniczają również uczucie ściągnięcia i swędzenia. Kluczowe jest jednak ich regularne wsmarowywanie w zmienione miejsce.

Jakich składników szukać w preparatach na blizny?

Przede wszystkim warto skupić się na znanych i polecanych przez innych markach dermokosmetyków, aby mieć pewność zakupu wysokiej jakości produktu o bezpiecznym składzie. Dostępne na rynku preparaty na blizny zawierają m.in.:

  • masę perłową,
  • wyciąg z cebuli,
  • silikony,
  • alantoinę,
  • heparynę,
  • olejki pochodzenia roślinnego (w tym m.in. aloesowy).

Jak stosować maści i żele na blizny?

Najważniejsze, aby dobrać właściwy produkt do rodzaju powstałego zbliznowacenia. W przypadku świeżych ran trzeba dodatkowo pamiętać o dokładnym czyszczeniu oraz dezynfekcji. Dermokosmetyki powinny być aplikowane zgodnie z zaleceniami producenta — najczęściej czynność należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia w celu uzyskania zadowalających efektów. Tego rodzaju kuracja może potrwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.