Czy podbitka dachu z PCV to dobre rozwiązanie?

Jeszcze do niedawna wykańczano dach deseczkami, montując je na pióro i wpust. Zmienne warunki pogodowe w stosunkowo krótkim czasie powodowały biodegradację drewna i po kilku latach podbitka wymagała ponownej konserwacji, malowania i poprawek powtarzanych co kilka lat. Chcesz tego uniknąć? Sprawdź, gdzie kupisz trwałe wykończenie, gotowe do montażu.

Jaką funkcję pełni podbitka dachowa?

Jest to element okapu, który nie tylko chroni konstrukcję dachu i dom przed wiatrem, deszczem, śniegiem i wilgocią przedostającą się pod pokrycie dachowe, ale także zapobiega  zagnieżdżaniu się pod nim owadów czy gryzoni. Nie bez znaczenia jest też fakt, że znacznie poprawia efekt wizualny, gdyż ładnie zamontowany, stanowi dekorację budynku. 

Z jakich materiałów można wykonać taką podsufitkę?

Jeszcze do niedawna do wykonania zabezpieczenia dachu przed wspomnianymi wyżej czynnikami wykorzystywano głównie frezowane deseczki drewniane. Drewniana podsufitka w stosunkowo krótkim czasie wymaga nie tylko ponownego malowania. Pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych klepki wypaczają się, a nawet wypadają. Chcąc zatem zachować estetykę domu, trzeba o nie nieustannie dbać. W niektórych obiektach wykorzystuje się również wykończenia metalowe albo siding. Obecnie wielu inwestorów budujących nowe lub remontujących starsze domy interesuje podbitka PCV , dostępna w dobrych hurtowniach, działających także jako sklepy internetowe.

Najważniejsze zalety podbitki z PCV

Materiał ten zyskuje sobie coraz większą popularność przede wszystkim dlatego, że jest zupełnie niewrażliwy na wszelkie warunki atmosferyczne. Wśród innych istotnych walorów zasługujących na wymienienie są również:

  • ponadprzeciętna trwałość,
  • brak konieczności konserwacji,
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • niewielka waga,
  • łatwość montażu
  • bogaty wybór kolorów.

Ponieważ jest lekki, nie obciąża konstrukcji więźby, więc można go montować nawet na dachach o słabej stabilności. Decydując się na jego wykorzystanie, można zapomnieć o malowaniu i zawsze cieszyć się estetycznym wyglądem okapu. W ofercie większości sklepów są gotowe do montażu modele pełne i perforowane, gwarantujące wentylację poddasza. Można je dopasować do kolorystyki dachu, stolarki otworowej i systemów rynnowych.

Pragnąc, aby okap dachu chronił dom przed niekorzystnymi czynnikami, wyglądał efektownie i cieszył estetyką przez wiele lat, warto kupić podbitki takich marek jak Gamrat czy Bryza. Sprawdź, które sklepy mają je w ofercie!