Czy montaż pompy ciepła się opłaca?

Czy montaż pompy ciepła się opłaca?

Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza służącej do ogrzewania domów, jest coraz bardziej naglącą potrzebą. Wynika to między innymi ze stale zaostrzanych przepisów dotyczących likwidacji szkodliwych dla środowiska pieców, ale też rosnących kosztów energii i opału. Jednym z rozwiązań branych pod uwagę przez wiele osób jest montaż pompy ciepła. Sprawdź, czy to się opłaca.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Na ostateczną cenę montażu takiego systemu ma wpływ bardzo wiele czynników, chcąc zatem dowiedzieć się, ile dokładnie będzie to kosztować w danym przypadku, trzeba po prostu skontaktować się z realizatorem takich konstrukcji. Dokona on analizy, biorąc pod uwagę potrzeby inwestora, dotyczące rodzaju pompy i jej zastosowania, a także metraż domu i inne aspekty. Do wyboru są różne pompy ciepła —  powietrze-woda i ziemia-woda, a także przeznaczone tylko do podgrzewania wody użytkowej bądź również do ogrzewania domu. W dodatku różne są wielkości urządzeń, a nawet poziom emitowanego przez nie hałasu. Cena oscyluje zatem w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt okresowych przeglądów, które są niezbędne. Można jednak uznać, że inwestycja ta szybko się zwraca, zwłaszcza przy stale rosnących kosztach opału, które czasem sięgają niebotycznych sum, a także prądu czy gazu.

Czy to się opłaca?

Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie sam, biorąc pod uwagę na przykład fakt, czy pompa ma być tylko wsparciem istniejącego systemu, czy odpowiadać za całość ogrzewania pomieszczeń i wody. Na pewno jest to rozwiązanie opłacalne zwłaszcza w dalszej perspektywie, a także z punktu widzenia ochrony środowiska. Potrzeba ta jest coraz bardziej nagląca, można zatem spodziewać się między innymi tego, że przepisy zabraniające korzystania z nieekologicznych źródeł ciepła będą stale zaostrzane. Ceny energii czy opału także mogą być coraz wyższe. Powoduje to, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Wycena i decyzja

Chcąc dowiedzieć się, ile taka inwestycja może wynieść w konkretnym przypadku, wystarczy skontaktować się z realizatorem tego rodzaju systemów. Może on dokonać analizy sytuacji potencjalnego klienta i wskazać, gdzie można zaoszczędzić jeśli jest to pożądane.