Wpusty podłogowe — jakie jest ich zastosowanie?

Wpusty podłogowe — jakie jest ich zastosowanie?

Na etapie wykańczania pomieszczeń, w których gromadzi się spora ilość wody, należy zamontować specjalny otwór znajdujący się w podłodze, który będzie odprowadzał wszelkie ścieki do kanalizacji czy specjalnego zbiornika. Tego typu akcesorium jest niezbędnym elementem każdej łazienki, pływalni, łaźni, obiektów rekreacyjnych, a także zakładów przemysłowych. Sprawdź, za co odpowiada wpust.

Z czego składa się wpust podłogowy?

Klienci najczęściej kierują się samym wyglądem tego typu artykułu, chcąc wpasować go w styl aranżowanego wnętrza. Wpusty podłogowe są dostępne w przeróżnych kolorach i mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwa lub tworzywa sztucznego. Wśród poszczególnych elementów całej konstrukcji można wymienić:

  • korpus (jednoczęściowy i dwuczęściowy) z odpływem o kształcie poziomym lub skośnym,
  • ruszt (antypoślizgowy, blaszany, drabinkowy, płytowy),
  • sitko, w którym gromadzą się większe zanieczyszczenia,
  • syfon (ogranicza wydobywanie się nieprzyjemnej woni),
  • dodatkowe elementy uszczelniające przylegające do korpusu oraz rusztu.

W jakim celu montowane są wpusty?

Specjalne otwory znajdujące się w podłodze mają na celu odprowadzać zużytą wodę lub różnego rodzaju substancje technologiczne (w przypadku zakładów przemysłowych czy spożywczych). Warto postawić na akcesoria wykonane z wysokiej jakości materiałów, które wytrzymają duży nacisk napływającej wody oraz będą odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne przy montażu wpustów w obiektach przemysłowych, gdzie do kanalizacji trafiają ścieki różnego pochodzenia, w tym niejednokrotnie substancje żrące.

Czym kierować się przy wyborze elementu odprowadzającego wodę z pomieszczeń?

Na rynku można znaleźć wiele modeli odpływów, jednak warto postawić na sprzedawcę oferującego produkty od sprawdzonych dostawców. Ważne, aby rozmiar i materiał wykonania wpustu dopasować do miejsca montażu oraz rodzaju odprowadzanych ścieków. Kwestie estetyczne powinny być dla większości klientów jednak drugorzędną sprawą. To samo dotyczy ceny — lepiej postawić na nieco droższy artykuł i mieć pewność poprawnego działania.