Wpusty podłogowe — czym kierować się przy wyborze?

Wpusty podłogowe — czym kierować się przy wyborze?

W domach i mieszkaniach, a także obiektach użyteczności publicznej czy zakładach przemysłowych konieczne jest zamontowanie specjalnej kratki, której zadaniem jest odprowadzanie nagromadzonej wody. Dobór odpowiedniego modelu jest kluczowy dla poprawnego działania całego systemu. Liczy się głównie rozmiar i kształt wpustu oraz rodzaj zastosowanego materiału. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Od czego zależy wybór wpustu podłogowego?

Na zakup tego typu elementu wpływa przede wszystkim miejsce montażu. Warto wspomnieć, że wpusty podłogowe mogą zostać zainstalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków (m.in. na balkonach czy tarasach). Co więcej, w obiektach użyteczności publicznej obowiązkowo montowana instalacja musi zawierać specjalny syfon, który chroni wnętrze przed dostaniem się do środka nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z kanalizacji. Odpływy można także podzielić ze względu na klasę obciążeniową i zastosowany rodzaj uszczelnienia. 

Ostatnim czynnikiem decydującym o zakupie określonej kratki jest oczywiście jej wygląd. Dla wielu osób estetyczne wykończenie podłogi w budynku ma ogromne znaczenie. Na szczęście producenci oferują naprawdę szeroki wybór pod względem kolorów, kształtów czy rodzaju materiału (stal nierdzewna, żeliwo, tworzywa sztuczne).

Z czego składa się kratka odprowadzająca ścieki?

Tego rodzaju konstrukcja została złożona z kilku podstawowych elementów, takich jak:

  • ruszt (widoczna część zewnętrzna),
  • syfon (odpowiadający za blokowanie nieprzyjemnych zapachów),
  • korpus (jednoczęściowy lub dwuczęściowy, z opcją regulacji),
  • kosz osadczy (inaczej sitko), przechwytujący duże zanieczyszczenia.

Gdzie kupić wpust?

Podczas szukania kratek odpływowych najlepiej skupić się na ofercie sklepów internetowych, gdzie dostępne są artykuły od znanych producentów. Pracownicy mogą doradzić w doborze właściwego odpływu z uwzględnieniem miejsca instalacji czy indywidualnych preferencji klienta (kształt, kolor). Asortyment w sklepach online jest znacznie bogatszy w porównaniu do stacjonarnych marketów budowlanych.