Tłuszcz chroniony dla bydła — kiedy powinien być podawany?

Tłuszcz chroniony dla bydła — kiedy powinien być podawany?

Rolnicy prowadzący hodowlę krów mlecznych powinni zadbać o pokrycie ich zapotrzebowania energetycznego. Część właścicieli gospodarstw stosuje kiszonkę z kukurydzy, jednak nie jest to wybór pozbawiony wad (w tym m.in. ryzyka chorób żwacza), dlatego też coraz częściej wybierane są inne dodatki paszowe, takie jak tłuszcz chroniony, który wykazuje cenne właściwości i jest w pełni bezpieczny dla zwierząt hodowlanych. Sprawdź, kiedy należy zwiększyć koncentrację energetyczną w codziennym dawkowaniu paszy.

Kiedy warto podawać krowom tłuszcz by-pass fat?

Dodatki tłuszczowe powinny być stosowane w okresie laktacji. Mowa tutaj głównie o krowach wysokowydajnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest spore i wymaga wręcz podawania innych specyfików (poza podstawową dawką paszy). Dostępny na rynku tłuszcz chroniony dla bydła nie powoduje zaburzeń metabolicznych (w obrębie żwacza) oraz przyczynia się do wzrostu produkcji mlecznej, lepszej płodności i zwiększenia zysków gospodarstwa rolnego. Kluczowe jest jednak, aby hodowca wybierał wysokiej jakości komponenty (m.in. powstałe z nasion non GMO), pochodzące od renomowanych dostawców.

Jakie są konsekwencje ujemnego bilansu energetycznego?

Sytuacja, w której krowy mleczne nie otrzymują wystarczającej dawki energii wraz z pokarmem, może doprowadzić do:

  • zamierania zarodków,
  • niskiej skuteczności zapłodnienia,
  • problemów z wycieleniem,
  • utajonych ruj,
  • wydłużonych okresów pomiędzy kolejnymi ciążami.

Podawanie słabej jakości tłuszczu wiąże się z ryzykiem chorób żwacza, co z kolei powoduje wysokie koszty opieki weterynaryjnej.

Jak powinno wyglądać dawkowanie tłuszczu chronionego?

Każdy producent powinien dokładnie określić, w jakiej ilości należy dodawać preparat do mieszanki paszowej. Jeszcze przed zakupem produktu dobrze skontaktować się ze sprzedawcą w razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii. Kluczowe jest, aby tłuszcz chroniony był dawkowany stopniowo oraz powinien zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb czy możliwości (pod względem produkcji mleka o określonym poziomie tłuszczu) każdej krowy.