Rusztowania elewacyjne — jakie są rodzaje?
Podczas wszelkich prac montażowych, instalacyjnych oraz dekarskich stosowana jest specjalna konstrukcja (najczęściej aluminiowa), pozwalająca na swobodny i bezpieczny dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Producenci proponują aż kilka rodzajów rusztowań. Sprawdź, który wariant jest przeznaczony do określonych prac.
Jakie są podstawowe rodzaje rusztowań?
Istnieje kilka podziałów tego typu konstrukcji (m.in. pod względem przeznaczenia, materiału wykonania, sposobu łączenia czy mobilności). W branży budowlanej stosowane są najczęściej następujące rusztowania elewacyjne:
- warszawskie (proste w montażu i demontażu, stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków),
- ramowe (wyposażone w dodatkowe barierki bezpieczeństwa),
- wiszące,
- rurowo-złączkowe,
- systemowe/modułowe,
- jezdne (zawierają kółka i poręcze, sprawdzą się, gdy konieczna jest częsta zmiana położenia konstrukcji).
Czym kierować się podczas wyboru rusztowania?
Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, gdzie oraz w jaki sposób tego typu konstrukcja b ędzie najczęściej wykorzystywana. Kupujący powinien również zwrócić uwagę na takie kryteria jak:
- maksymalne dopuszczalne obciążenie,
- maksymalna wysokość,
- szerokość i długość pomostu,
- rodzaj połączeń (m.in. klinowe, zaciskowe, z wykorzystaniem zapadek).
Oczywiście dobrze też zasugerować się marką (warto postawić na znanego i polecanego przez innych producenta).
Wynajem czy zakup rusztowań?
Osoby prywatne będące na etapie budowy czy remontowania domu najczęściej decydują się na wypożyczenie rusztowania. Z kolei przedsiębiorcy, wykonujący częste prace na wysokościach, powinni raczej pomyśleć o kupnie tego rodzaju konstrukcji na firmowy użytek. Należy pamiętać, że nie wszystkie usługi monterskie mogą być wykonywane przy użyciu drabiny. Rusztowanie zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy oraz znacznie przyspiesza realizację zlecenia.
Polecane artykuły
Czy hodowla konopi Gorilla Glue jest dozwolona w Polsce?
Wszelkie informacje dotyczące regulacji wyrobów konopnych w Polsce zostały zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Mimo iż w przeciągu ostatnich lat sporo zmieniło się w podejściu do marihuany, to nadal jej hodowla jest surowo zabroniona. Sprawdź, dlaczego mimo zakazu klienci mogą w pełni l
Zbiorniki betonowe na szambo i deszczówkę — jakie mają zalety?
Inwestycja w pojemnik na nieczystości płynne może być świetnym rozwiązaniem, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie takiego produktu do zbierania ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe, jak i wody opadowej. Sprawdź, jakie zalety mają te opcje i co wybrać dla siebie. Betonowe szambo wciąż pop