Projektowanie hal – zadanie dla specjalistów

Projektowanie hal – zadanie dla specjalistów

We współczesny krajobraz doskonale wpisują się nowoczesne obiekty wzniesione ze stali, aluminium i lekkich, acz trwałych materiałów, stanowiących poszycie konstrukcji. Są estetyczne, szybkie w budowie i funkcjonalne, ale żeby takie były, muszą zostać stworzone przez profesjonalistów mających sporą wiedzę. Co te osoby muszą wziąć pod uwagę, aby zapewnić takim budynkom wytrzymałość i bezpieczeństwo? Dowiedz się już teraz!

Popularność nowoczesnych hal stalowych

Obiekty zbudowane na konstrukcjach ze stali stają się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców ze względu na liczne zalety. Poza:

  • szybkością budowy hal,
  • funkcjonalnością,
  • łatwością ich wkomponowania w otoczenie

należy też wspomnieć o możliwości ich szybkiego demontażu i ponownego montażu w innej lokalizacji. Jest to cenna cecha dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność mobilną lub chcą zmienić miejsce prowadzenia biznesu. Takie obiekty przemysłowe czy usługowe są także tańsze w budowie i eksploatacji niż murowane, a formalności związane z realizacją inwestycji są znacznie uproszczone.

Co projektanci biorą pod uwagę, tworząc projekt hali?

Projektowanie hal zawsze poprzedzone jest wnikliwą analizą potrzeb zleceniodawcy. Omawiane są takie aspekty jak wygląd danego obiektu oraz funkcje, jakie ma pełnić. Specjaliści zajmujący się tworzeniem projektów budowlanych i wykonawczych uwzględniają indywidualne potrzeby inwestora, ale też charakterystykę branży. Niezależnie od tego, czy mają to być budynki:

  • usługowe,
  • biurowo-socjalne,
  • handlowe,

czy np. obiekty przeznaczone na cele sportowe albo produkcyjne, projektanci starają się, aby były one funkcjonalne, bezpieczne i trwałe. Projektowanie hal przemysłowych to nie tylko określenie przekrojów i nośności konstrukcji, ale też uwzględnienie takich czynników, jak rodzaj terenu, na którym hala ma zostać wzniesiona oraz region i najczęściej występujące w nim warunki pogodowe. Wszystko to ma wpływ zarówno na rodzaj materiałów zaplanowanych do wykorzystania, jak i wybór rozmaitych rozwiązań. Wpływa to również na ostateczny koszt budowy.

Projekty budowlane i wykonawcze – różnice

Aby móc zacząć starać się o pozwolenie na budowę hali, potrzebny jest projekt budowlany. Jest to dokumentacja techniczna zawierająca informacje o sposobie realizacji projektu, natomiast dokument wykonawczy jest bardziej szczegółowy i dotyczy wykonania poszczególnych elementów konstrukcyjnych, materiałów, technologii oraz kosztorys. Jeżeli nosisz się z zamiarem zlecenia projektowania hali, sprawdź w Internecie, kto najlepiej wykona to zadanie.