Pompy hydrauliczne — jakie są rodzaje?

Pompy hydrauliczne — jakie są rodzaje?

Tego typu urządzenia są wykorzystywane w przeróżnych branżach, wspomagając i przyspieszając wiele procesów. Dobór pompy hydraulicznej jest zależny od jej przeznaczenia. Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów o nieco odmiennym zastosowaniu (m.in. łopatkowa, zębatkowa i śrubowa). Sprawdź, jaki jest podział pomp oraz ich główne przeznaczenie.

W jaki sposób działa pompa hydrauliczna?

Głównym zadaniem urządzenia jest zamiana energii mechanicznej na hydrauliczną, dzięki silnikowi napędowemu. Pompa zbudowana z cylindra z wlotem i wylotem oraz tłokiem może być zasilana energią elektryczną, wodą, parą lub sprężonym powietrzem. Płyn wpływa do cylindra i powoduje ruch tłoka, który z kolei dostarcza powietrze pod wysokim ciśnieniem, wypychając ciecz przez specjalne węże. 

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych?

Sprzęt można podzielić na modele o wydajności stałej lub zmiennej (nastawialnej), a także urządzenia hydrauliczne na pasek i nożne. Z kolei pod względem konstrukcyjnym wymienia się pompy:

  • łopatkowe (stosowane głównie do pompowania czystych cieczy oraz gazów, charakteryzują się dużą wydajnością i niskim poziomem hałasu),
  • zębate (są najpopularniejsze na rynku ze względu na prostą obsługę, dzielą się na układy z uzębieniem wewnętrznym i z uzębieniem zewnętrznym),
  • wielotłokowe (wysoko zaawansowane sprzęty, które są wykorzystywane w napędach hydraulicznych),
  • śrubowe (odznaczają się dużą, stałą wydajnością, z konstrukcją pozbawioną zaworów).

Gdzie pompa znajduje zastosowanie?

Sprzęt jest stosowany wszędzie tam, gdzie pracują maszyny hydrauliczne. Mowa głównie o przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym, chemicznym oraz elektronicznym. Ponadto urządzenie jest wykorzystywane w budownictwie, rolnictwie i górnictwie. Na etapie inwestycji w pompy hydrauliczne warto rozważyć współpracę z renomowanym producentem, który, poza fachowym doradztwem, zapewni także wsparcie techniczne i serwisowe (z dostępem do oryginalnych części zamiennych).