Pompy hydrauliczne — budowa i zasady działania

Pompy hydrauliczne — budowa i zasady działania

Branża przemysłowa stale się rozwija, dzięki czemu w użytkowanych maszynach wykorzystywane są coraz nowsze i skuteczniejsze technologie. W wielu urządzeniach stosowana jest tzw. hydraulika siłowa, której głównym celem jest szybka i w pełni bezpieczna zamiana energii mechanicznej w hydrauliczną. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych. 

Z jakich elementów składa się pompa hydrauliczna oraz jak działa?

Poszczególne części urządzenia będą zależeć od rodzaju użytkowanej pompy. Większość konstrukcji składa się z zaworów bezpieczeństwa i filtrów, a także siłownika lub silnika hydraulicznego. Działanie pompy polega na zamianie energii mechanicznej dostarczanej przez silnik napędowy (m.in. elektryczny lub system napędzany powietrzem) na energię hydrauliczną w wyniku zastosowania odpowiedniej cieczy (głównie oleju).

Jakie są rodzaje pomp hydraulicznych?

Producenci proponują różne urządzenia, które cechuje nieco inne zastosowanie oraz odmienna budowa. Wśród podstawowych wariantów można wymienić pompy hydrauliczne:

  • zębate, o prostej budowie, stałej wydajności i niskim poziomie awaryjności,
  • łopatkowe, o stałej lub zmiennej wydajności oraz konstrukcji z dopływem zewnętrznym/wewnętrznym
  • wielotłoczkowe (promieniowe lub osiowe), cechuje je wysoka szczelność, co z kolei pozwala osiągnąć znacznie wyższe ciśnienie w porównaniu do pozostałych modeli pomp,
  • śrubowe, nieposiadające zaworów, przeznaczone do prac na nieco mniejszą skalę niż np. urządzenia zębate.

Gdzie zamówić pompę wspomagającą pracę maszyn hydraulicznych?

Tego rodzaju urządzenia są wykorzystywane w budownictwie, górnictwie i rolnictwie, a także przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym i elektronicznym. Właściciele zakładów powinni skorzystać z pomocy producenta, który dopasuje odpowiedni model pompy oraz zajmie się montażem wraz z uruchomieniem i przeprowadzeniem niezbędnych testów. Dobrze też, aby firma świadczyła usługi serwisowe.