Pompa ciepła – co to jest i jak działa?
OZE to nie technologia jutra – to coraz szerzej stosowane przez firmy i osoby prywatne rozwiązania. Można dzięki nim zapewnić sobie prąd, ogrzać dom, CWU… Sprzętem zaś, który cieszy się dużą popularnością, jest pompa ciepła. Powietrzna, gruntowa… wymienia się kilka rodzajów. Co to za urządzenie i jak działa? Dowiedz się poniżej.
Czym jest pompa ciepła?
To sprzęt pobierający energię cieplną z otoczenia i przepompowujący ją do wnętrza obiektu. On sam stanowi element całego systemu, na który składają się jeszcze:
- dolne źródło (powietrze, woda lub grunt),
- górne źródło (np. instalacja grzewcza w budynku).
Warto wiedzieć, że np. pompa ciepła powietrze woda do CO lub ogrzewania samej CWU działa podobnie jak lodówka. Tyle że, w bardzo dużym uproszczeniu, kiedy sprężarka chłodziarek usuwa ciepło ze środka, to opisywane sprzęty pompują je do budynku. Oba urządzenia wykorzystują tzw. przemiany termodynamiczne, wynikające z II zasady termodynamiki.
Rodzaje pomp ciepła
Wyróżnia się kilka ich typów. Do najpowszechniejszych należy pompa ciepła powietrzna. Ogrzewanie domu z jej użyciem, jak sama jej nazwa wskazuje, odbywa się przez wykorzystanie energii powietrza. Jest znacznie tańsza i prostsza w instalacji, gdyż nie wymaga odwiertów. Dzieli się ją na dwa kolejne podtypy – powietrze-powietrze, przypominające w działaniu bardziej klimatyzatory, oraz powietrze-woda, które ogrzewają wodę w CO lub CWU.
Ponadto są jeszcze modele wodne, czerpiące energię z wód podziemnych, gruntowe, wykorzystujące geotermię oraz hybrydowe. Te ostatnie łączą elementy OZE z tradycyjnymi systemami ogrzewania.
Pompa ciepła – jakie niesie ze sobą korzyści
Nowoczesna pompa ciepła z powodzeniem zastąpi klasyczny piec. Dobrana mocą odpowiednio do powierzchni, jest wydajna, a do tego można połączyć ją z fotowoltaiką, dzięki czemu staje się jeszcze oszczędniejsza w użytkowaniu. Sama inwestycja zaś zwraca się w ciągu około 5 do 7 lat. Kolejny atut to programy doinwestowania. Należy też podkreślić bezpieczeństwo i wygodę jej użytkowania.
Warto zainwestować w pompy ciepła!
Jeśli tylko dom jest dobrze wyizolowany, co w nowoczesnym budownictwie stanowi standard, zdecydowanie warto inwestować w OZE, a tym bardziej – w pompy ciepła, szczególnie powietrzne. Relatywnie tanie i wysoce wydajne, gwarantują oszczędności i stanowią zielone źródło energii. Trzeba przy tym pamiętać aby wybierać sprzęt od sprawdzonych dostawców.
Polecane artykuły
Czy hodowla konopi Gorilla Glue jest dozwolona w Polsce?
Wszelkie informacje dotyczące regulacji wyrobów konopnych w Polsce zostały zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Mimo iż w przeciągu ostatnich lat sporo zmieniło się w podejściu do marihuany, to nadal jej hodowla jest surowo zabroniona. Sprawdź, dlaczego mimo zakazu klienci mogą w pełni l
Zbiorniki betonowe na szambo i deszczówkę — jakie mają zalety?
Inwestycja w pojemnik na nieczystości płynne może być świetnym rozwiązaniem, zarówno jeśli chodzi o wykorzystanie takiego produktu do zbierania ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe, jak i wody opadowej. Sprawdź, jakie zalety mają te opcje i co wybrać dla siebie. Betonowe szambo wciąż pop