Organiczny obornik granulowany — jakie są rodzaje?

Organiczny obornik granulowany — jakie są rodzaje?

Coraz większa liczba właścicieli ogrodów czy sadów stawia na naturalne nawozy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że praca ze świeżym obornikiem nie należy do najprzyjemniejszych oraz jest dosyć czasochłonna. Na szczęście na rynku dostępne są inne produkty, które doskonale sprawdzą się do nawożenia przydomowych upraw. Sprawdź najważniejsze korzyści z zastosowania obornika granulowanego.

Jakie są rodzaje organicznego obornika?

Można wyróżnić kilka wariantów nawozu naturalnego z uwzględnieniem jego pochodzenia. Na rynku dostępny jest więc obornik granulowany:

  • bydlęcy (do nawożenia upraw polowych, sadowniczych, a także warzywnych, może być stosowany na każdym rodzaju gleby),
  • koński (sprawdzi się na terenach podmokłych i glinach, wpływa na szybsze ogrzewanie gleby, zawiera zwiększoną ilość azotu),
  • świński (przeznaczony do terenów piaszczystych),
  • kurzy (najczęściej wykorzystywany jest jako dodatek do innych nawozów).

Dlaczego warto stosować obornik granulowany?

Naturalny nawóz poprawia jakość każdej gleby, wzbogacając ją w cenne składniki, m.in. fosfor, magnez, potas oraz azot. Jest to uniwersalny produkt o szerokim zastosowaniu oraz znacznie łatwiejszy w użyciu (w porównaniu do tradycyjnego, świeżego obornika). Warto także wspomnieć, że forma granulatu nie powoduje wydobywania się nieprzyjemnego zapachu oraz nie zawiera chwastów czy szkodliwych patogenów. Nawóz wyróżnia się również długim terminem przydatności.

Czym kierować się podczas wyboru obornika?

Najważniejsze, aby postawić na znanego producenta, który oferuje w pełni naturalny nawóz. Produkt powinien być wytwarzany w procesie suszenia, dzięki czemu jego wartości odżywcze są zachowane. Oczywiście kluczowy jest też dobór obornika do rodzaju gleby i uprawy. Producenci sprzedają nawóz w wygodnych opakowaniach (m.in. 5 l lub 15 l), które są proste w użyciu oraz przechowywaniu.