Dzięcioł zielony – sprawdź, gdzie go spotkasz!

Dzięcioł zielony – sprawdź, gdzie go spotkasz!

W swojej rodzinie ptak ten zdecydowanie byłby uznany za ekscentryka, nie tylko ze względu na jego barwne upierzenie, ale i przyzwyczajenia. Dzięcioł zielony, o którym dowiesz się więcej z tego artykułu, jest inny niż jego kuzyni. I choć wielu nigdy nie widziało go na oczy, to żyje on w całej Polsce! Sprawdź, gdzie łatwiej o spotkanie z nim.

Jak wygląda dzięcioł zielony?

Można się spodziewać, że dzięcioł zielony ma upierzenie w odcieniach koloru z nazwy. Grzbiet jest nieco ciemniejszy niż brzuch. Końce skrzydeł mają odcienie czerni z często i regularnie występującymi, wyraźnymi plamkami. Pióra na ogonie przechodzą w paletę żółci. Samiec, w przeciwieństwie do samicy, ma wyraźny czerwony „grzebień” i czarną maskę. Pod okiem występuje wąs również w takim umaszczeniu. Samica z kolei zwykle ma węższą, mniej wyrazistą, czerwonawą czapeczkę.

Wielkością ptaki te przypominają gołębie. Dzioby są długie, słabsze niż u innych przedstawicieli tej rodziny. Wynika to z faktu, że żerują one na ziemi. Wewnątrz za to skrywają długi, nawet 10-centymetrowy język. Poruszają się krótkimi, zwinnymi skokami i falistym lotem.

Gdzie na świecie występuje ten ptak?

Gatunek ten występuje w niemal całej Europie – od Półwyspu Apenińskiego i Bałkanów po środkową Szwecję, od Francji po Kaukaz i zachodnie krańce Uralu. W Polsce żyje na terenie całego kraju i nie migruje na zimę.

Czy spotkasz go w swojej okolicy?

Upodobał sobie luźne lasy liściaste i ich obrzeża. Często można go spotkać też w dolinach rzecznych, starych parkach i sadach. Nie stroni również od miast – łatwo dostosowuje się do życia z ludźmi.

Warto go obserwować!

Choć dzięcioł zielony występuje na terenie całej Polski, to mimo wszystko niełatwo go spotkać. Jednak gdy już zobaczy się tego ptaka – to prawdziwa gratka! Obserwowanie, jak drąży dziobem ziemię w poszukiwaniu pożywienia i skacze nawet w wyższej trawie, to czysta przyjemność. Wypatruj więc tego latającego mrówkojada – także w swoim ogrodzie.