5 faz procesu APQP

5 faz procesu APQP

Osiągnięcie sukcesu w branży produkcyjnej wymaga doskonałego zrozumienia preferencji swoich klientów. Wiele firm decyduje się na stworzenie własnych systemów zarządzania jakością, ale w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej jest postawić dodatkowo na proces określany mianem APQP. Co to jednak właściwie jest i jak przebiega w praktyce?

APQP – skuteczny plan kontroli jakości

Wprowadzenie nowego produktu do asortymentu powinno odbywać się w sposób dobrze przemyślany. Zaawansowane planowanie jakości wyrobów, czyli APQP, może w tym pomóc. Szkolenie z tej dziedziny umożliwia zrozumienie, że nowy artykuł musi przebyć długą drogę przed trafieniem na półki sklepowe.

Pierwszym etapem całego procesu jest planowanie wyrobu i jego jakości, który w większości przypadków przechodzi szybko w drugą fazę – faktycznego projektowania i rozwoju. Nim produkt trafi na deskę kreślarską, należy dobrze przeanalizować oczekiwania klienta i jego preferencje. Szczegółowa wiedza na ten temat, którą zapewniają na przykład szkolenia APQP, umożliwia przejście do faktycznego obmyślania cech wyrobu w taki sposób, by spełniał on wymagania. Etap ten kończy się przeglądem i bardzo dokładną weryfikacją projektu.

W ramach trzeciego etapu należy skrupulatnie zaplanować cały proces produkcyjny, dzięki któremu firmie uda się uzyskać najwyższą możliwą jakość przy akceptowalnych kosztach. Głównym założeniem powinna być produkcja takiej ilości artykułów, która umożliwi zaspokojenie określonego wcześniej popytu. Po ukończeniu konfiguracji przebiegu poszczególnych etapów wytwarzania można przejść do fazy czwartej, czyli zatwierdzenia zarówno wyrobu, jak i procesu produkcyjnego.

Ostatnim krokiem jest natomiast rozpoczęcie produkcji, która powinna być jednak poddawana stałej ocenie i analizie. W przypadku APQP każdy podręcznik dotyczący tego systemu wskazuje, że na tym etapie można łatwo znaleźć elementy wymagające usprawnienia.

APQP – sprawdzony sposób na usprawnienie produkcji

Wypracowanie najlepszych możliwych rezultatów w trakcie procesu produkcji wymaga nieustannej analizy i wprowadzania poprawek. APQP ułatwia wyszukiwanie niedoskonałości, ponieważ cały ten system jest skrupulatnie opisany i prosty do wprowadzenia w niemal każdym przedsiębiorstwie. Zdecydowanie warto z niego skorzystać